Plagiat jawny a napisane prace licencjackie

Pojecie, określa postępowanie jednego

Plagiat jest uznawany w kręgach wszystkich twórców dzieł naukowych, literackich i artystycznych za coś niemoralnego i obraźliwego. Jest to pojecie, które określa postępowanie jednego twórcy dzieła w stosunku do innej osoby również autora jakiejś pracy. Postępowanie plagiatora ma na celu przywłaszczenie sobie praw autorskich do danego dzieła, które mogą przybrać różną formę. Plagiatem może być podpisanie się własnym imieniem i nazwiskiem pod pracą licencjacką, którą stworzył inny student. Mówi się wówczas o plagiacie jawnym.

Najmniejszy rodzai plagiatu

Występują prace licencjackie, które swoją treścią przypominają prace już istniejące. Dzieje się tam być może za względu na wzorowanie się studenta podczas pisania pracy na gotowym już tekście. Nie jest to żaden z rodzai plagiatu, a tym bardziej plagiat jawny. O plagiacie jawnym można mówić jedynie w sytuacji, kiedy autor pracy licencjackiej wiernie skopiuje cały tekst z innego dzieła, a następnie podpisze go własnym imieniem. Na dodatek w przyszłości nadal uważa skradzione dzieło literackie za swoją własność i czerpie z niego korzyści, które w żaden sposób nie należą się mu.

Jedynym sposobem, używać cudzego tekstu

Plagiat jawny dotyczy nie tylko całości tekstu, ale również może odnosić się do części pracy literackiej. Pod żadnym pozorem student nie może i nie ma do tego prawa posługiwać się przy tworzeniu pracy licencjackiej skopiowanym do niej tekstem innego autora. Jedynym sposobem, aby użyć cudzego tekstu we własnej pracy dyplomowej jest użycie cytatu lub odnośnika do strony internetowej lub książkowego dzieła literackiego.