Jakie wymogi muszą spełniać prace licencjackie?

Wszystkie prace licencjackie pisane przez studentów muszą spełniać odpowiednie wymogi, gdyż w przeciwnym razie student może zostać niedopuszczony do obrony. Wymogi te dotyczą różnych kwestii i mogą określane być przez ustawę, uczelnię lub przez promotora. Warto się z nimi zapoznać, aby nasza praca dyplomowa była poprawnie napisana.

Jeżeli chodzi o wymogi określane przez ustawę, należą do nich między innymi zasady dotyczące planu pracy dyplomowej, maszynopisu, samodzielności pisania, tematyki, charakteru pracy. Wymogi te są niezmienne, obowiązują na każdej uczelni w Polsce i każdy student musi się do nich stosować.

Niektóre wymogi dotyczące prac licencjackich stawiane są przez uczelnię. Może ona określać na przykład, kiedy studenci muszą ostatecznie złożyć w dziekanacie swoje prace dyplomowe. Jeżeli ktoś nie złoży pracy w ostatecznym terminie, data jego obrony będzie musiała zostać przesunięta (na przykład z czerwca na wrzesień).

Wymogi dotyczące pisania prac licencjackich mogą ustalać także sami promotorzy. Nawet na terenie jednej uczelni mogą oni określać na przykład inną liczbę maksymalną i minimalną stron pracy dyplomowej. Poza tym ustalają oni terminy oddawania kolejnych części pracy oraz mogą stawiać wymagania dotyczące jej tematyki.

Student piszący pracę dyplomową (na przykład licencjacką lub magisterską), powinien stosować się do wszystkich wymogów (wypływających z ustawy, stawianych przez uczelnię, promotora). Wszystkie są bowiem równie ważne, a niestosowanie się do jakichkolwiek z nich może wpłyną na niedopuszczenie nas do obrony.

Dlatego w razie wątpliwości, należy pytać promotora o zasady i wymogi dotyczące konkretnych kwestii. Poza tym promotor powinien przedstawić je na początku spotkań seminaryjnych, jeszcze zanim studenci zaczną pisać pracę dyplomową. Dzięki temu pisanie będzie o wiele łatwiejsze i efektywniejsze.