Prace licencjackie - dziś na komputerze, kiedyś ręcznie

Czy ktoś we współczesnych czasach pamięta jeszcze o tym, że prace zaliczeniowe i dyplomowe pisano kiedyś ręcznie? Czy któryś z dzisiejszych studentów potrafiłby sobie wyobrazić napisanie ręcznie przez siebie całej pracy licencjackiej? Gdzie byśmy przechowywali te opasłe, ręcznie pisane prace licencjackie? Ileż więcej czasu potrzebowaliby studenci na dopracowanie i oddanie gotowej pracy licencjackiej, gdyby ono musiała być napisana ręcznie.

Żaden wyobrażał dosłownie,, że

A kiedyś ręczne pisanie prac zaliczeniowych i dyplomowych było czymś zupełnie oczywistym i normalnym. Nikt nie wyobrażał sobie nawet, że można by było to robić inaczej. Pisanie pracy zaliczeniowej zajmowało więc dużo czasu. Nie można się było też pomylić. Każdy błąd w pracy, każde przekreślenie, poprawka czy zmiana była w pracy widoczna. Chyba że się zdecydowało na przepisanie od nowa.

Zapisywanie maszynie szybsze, co

Pisanie prac zaliczeniowych i dyplomowych zrewolucjonizowało wynalezienie maszyny do pisania. Pisanie na maszynie jest znacznie szybsze, a co najważniejsze, nie powoduje kłopotów z odczytaniem ręcznego pisma.

Dziś jednak i maszyny do pisania odeszły już do lamusa. Prace licencjackie, magisterskie, zaliczeniowe - wszystkie piszemy na komputerach w edytorach tekstu, z których program Word jest najpopularniejszy i najczęściej stosowany.

Pisanie na komputerze prac naukowych i dyplomowych jest dużo wygodniejsze. Najbardziej cenną funkcją jest możliwość dokonania poprawek i zmian w dokumencie tekstowym bez konieczności przepisywania całej strony od nowa, jak to miało miejsce w przypadku pisania na maszynie do pisania.