Prace licencjackie, doktorskie i inne - założenia ustawowe

Jeśli chodzi o prace naukowe, to wyróżniamy przede wszystkim prace licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Naturalnie wszystkie te prace należy pisać zgodnie z pewnymi wymaganiami.

Jednak tylko prace doktorskie są tak szczegółowo opisane w ustawie. ani prace licencjackie ani magisterskie nie muszą spełnić tylu wymogów. Jakie zatem, ustawowe założenia co do doktoratów funkcjonują?

Przede wszystkim konieczne jest znalezienie uczelni, przy współpracy z którą możemy pisać doktorat. Zanim jednak się do tego zabierzemy nasz konspekt pracy musi zostać zaakceptowany przez specjalną komisję działającą na danej uczelni. Jeśli tak się stanie otwarty zostanie przewód doktorski.

Jednym z wymogów ustawowych co do treści praca doktorskich jest także wymóg przeprowadzania badan naukowych i zamieszczania w pracy ich wyników. Ze swojego założenia praca doktorska ma wnosić coś nowego dla nauki, stąd też obowiązek publikacji badan doktoranta.

Obrona doktoratu jest często wydarzeniem publicznym. Warto nadmienić, że zgodnie z odgórnymi założeniami ustawy doktorant musi zdać kilka dodatkowych egzaminów. Miedzy innymi jest to egzamin z języka nowożytnego, który wykładany był na studiach doktoranckich.